Kőbe vésné a demokrata többségű amerikai kongresszus a melegházasságot – lényegében így foglalhatnánk össze a tengerentúli törvényhozás újabb, az azonos neműek házasodáshoz való jogát védeni igyekvő törekvésének lényegét. Ezzel egy hosszú (kultúr)harc következő állomásához érkezett a melegházasság és az úgynevezett lmbtq-közösség jogainak ügye az Egyesült Államokban.
Amit most a CNN „landmark bipartisan vote”-nak, azaz nagyjából „sorsdöntő kétpárti döntésnek” bélyegez, az két szempontból is nagyon sokat mond az amerikai közjogi viták állapotáról és fejlődéséről az elmúlt harminc évben.
Az alapjogok, mint az abortusz és a melegházasság
Abból a szempontból egyrészt egyáltalán nem meglepő, hogy éppen most, a republikánusok szempontjából felemás sikerrel végződő félidős választásokat követően kerül elő ismét ez a kérdés, hogy
2022-ben az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága hozzányúlt egy korábban sérthetetlennek gondolt ítélethez
– és lehetséges, hogy egy másikat is újra átgondol majd.
Az olvasó emlékezhet arra, hogy a legfelsőbb bíróság a nyár elején felülbírálta az abortuszhoz való jogot szövetségi szinten is biztosító Roe kontra Wade-ügyben született döntést. Az 1973-ban hozott ítélet lényegében a születésétől fogva a közjogi viták középpontjában állt a tengerentúlon. A legfelsőbb bíróság végső soron az államok hatáskörébe utalta az abortuszhoz való jog szabályozását, ez hol megengedőbb, hol jóval szigorúbb jogalkotást eredményezett az ügyben.
A választási kampányban a demokraták ügyesen használták ki a döntés kampánypotenciálját: az egyik legfontosabb üzenetük az volt, hogy ha a republikánusok nyernének, akkor nem csak az abortuszhoz való alapjogot vennék el, hanem még ki tudja, mit. Az ijesztgetés annyiban működött, hogy a republikánusok végül csak a képviselőházban tudtak többséget szerezni, a szenátusban nem. Érthető, hogy
a demokraták még most, az új hatalmi viszonyok megszilárdulása előtt szeretnék törvénybe iktatni a melegházassághoz való jogot.
Egy törvény, amit nem lehet visszavonni (pedig sokan szeretnék)
Az is érdekes, hogy huszonöt-harminc évvel ezelőtt mennyire máshogy gondolkodott az amerikai közvélemény az azonos neműek házasodásának kérdéséről. Az ügy természetesen akkoriban is napirenden volt, de messze nem kapott akkora publicitást, mint napjainkban.